Egy fiatal férfi és fiatal nő portréja, akik fizikailag közel állnak egymáshoz

Impotencia – csak a pénisz problémája?

  • Különbség: az impotencia, mint a behatolás képtelensége és a férfi fogantatásának (sterilitása) képtelensége
  • Az okok lehetnek pszichés vagy fizikaiak
  • a gyorsan növekvő impotenciát ki kell vizsgálni, mivel ez egy másik betegség tünete lehet
  • a libidó hiánya félreértelmezhető impotenciaként

Impotencia – Erektilis diszfunkció (ED)

Az impotencia vagy az erekciós zavar, az erekció elérésének képtelensége minden férfi önképére hatással van. Orvosilag az impotencia nincs egyértelműen meghatározva. Többek között különbséget tesznek az impotentia coeundi, azaz a nemi kapcsolatra való képtelenség és az impotentia generandi, a meddőség vagy a meddőség, azaz a fogamzásképtelenség között. 1992-ben egy orvosi kongresszuson elhatározták, hogy az impotencia coeundi-t "erekciós zavar" (ED) kifejezésnek nevezik, többek között azért, hogy elkerüljék az impotencia kifejezés nagyon negatív asszociációit.

Michelangelo által készített meztelen Dávid szobor

Az erekciós zavar meghatározása

Egy tanulmányban az erekciós diszfunkciót a következőképpen határozták meg: Hat hónapon keresztül az összes szexuális kapcsolati kísérlet legalább 70 százaléka sikertelen volt. Ez a következőket jelentheti: nincs erekció, képtelenség behatolni a partnerbe, képtelenség fenntartani az erekciót a behatolás után.


impotencia előfordulása

A statisztikai felmérések, amelyek minden bizonnyal a statisztikánál megszokott homályossággal szolgálnak, kimutatták, hogy közel 20 százalékát, azaz minden ötödik férfit legalább átmenetileg érinti az erekciós zavar. Az érintettek körülbelül hét százaléka azonban nem látja problémaként az erekciós zavart. Ezekben az esetekben az erekció képessége mellett a szexuális vágy hiánya is fennáll, és az erekciót alapvetően nem kívánja a férfi ( libido hiánya). A vágyat és az erekció képességét azonban el kell választani egymástól. Még azok a férfiak is, akiknek nincs kedvük a szexhez, fizikailag képesek lehetnek a pénisz erekciójára, ellenkezőleg, a szexuális étvágy nem teszi automatikusan lehetővé az erekciót.


Mikor kell az impotenciát megvizsgálni vagy kezelni?

Csak az a férfi tekinthető terápiára szorulónak, aki elégedetlen a szexuális helyzetével, aki merevedési zavarában szenved. Mindazonáltal fontos lehet, hogy ennek okait vizsgálattal határozzák meg. Mert a merevedési zavar, különösen a viszonylag gyorsan kialakuló impotencia egy teljesen más jellegű, potenciálisan súlyos betegség tünete lehet! Ez az összefüggés egyértelművé teszi, hogy az orvoshoz fordulás azzal a szándékkal, hogy csak vizsgálat nélkül szexuális hatásfokozót írnak fel, az impotencia tényleges okait kezeletlenül hagyhatja – lehetséges egészségügyi kockázatokkal. Ezért az erekciós zavarok tüneti kezelése mellett ennek fizikai kiváltóját is meg kell keresni és kezelni.


Az impotencia fizikai okai

A merevedési zavar a legegyszerűbb esetben a gyógyszerszedés mellékhatásaként magyarázható. Kiváltó okok lehetnek a vérnyomás csökkentésére és a vízelvezetésre, de a pszichotróp szerek is.

Mivel a pénisz az erekciós szövetben lévő vér hatására megmerevedik, az impotencia fiziológiai-mechanikai oka mindig a véráramlás hiánya az erekciós szöveten, amikor izgalom van. Az érelmeszesedés, például a magas koleszterinszint miatt, csökkenti a vénák áteresztőképességét. Hasonlóképpen a cukorbetegség. Ennek eredményeként kevesebb vér áramlik át a három artérián, amelyek a pénisz barlangos testeit látják el, és a vér felhalmozódása révén erekciót okoznak.

Az erekciós zavarban szenvedő férfiak körülbelül 90 százalékának van legalább egy kockázati tényezője a szív- és érrendszeri betegségekben. Ezek közé tartozik: magas vérnyomás, magas vérzsírszint, elhízás, mozgáshiány, dohányzás. Itt az impotencia funkciója, mint más betegségek korai figyelmeztető rendszere válik elfogadhatóvá, mert nemcsak a pénisz kis átmérőjű artériái, hanem a szívet vagy az agyat vérrel ellátó erek is érintettek lehetnek. Alapszabály, hogy az erek állapota kulcsfontosságú tényező a potencia szempontjából. Az egészséges, tudatos életmód kiegyensúlyozott étrenddel és sok mozgással tehát tartósan hozzájárul a szexuális fittséghez.

Mivel a rossz élet- és étkezési szokások miatt az erek állapota az élet során romolhat, ez az egyik oka az életkor előrehaladtával, gyakran ötven éves kor előtt gyakran csökkenő potencia kialakulásának. De a szervezet életkor vagy betegség miatti csökkent nemi és pajzsmirigyhormon-termelése is lehet az oka.


Az impotencia lelki okai

Mivel a psziché és a fizikum is szerepet játszik az emberi szexualitásban, pszichológiai tényezők is felelősek lehetnek az erekciós zavar kialakulásáért. Különösen a fiatalabb férfiaknál a psziché általában az erekciós zavarok kiváltó oka. A munkahelyi stressz gyakori örömgyilkosnak számít. A túlterheltség nemcsak tartós fáradtság érzéséhez vezethet, hanem nyomott hangulatot is kiválthat. Az érintettek kiégettnek érzik magukat, és szükségük van fizikai és mentális energiáikra, hogy „a mindennapi életben működjenek”. Ez elnyomja a szexualitás életigenlő elemét. A kudarctól való félelem és a munkahelyi zaklatás is tartós szorongáshoz és alvászavarokhoz vezethet, amelyek éppúgy lehetetlenné teszik a szex utáni vágyat, mint az élet élvezetét általában. A 21. század élete tele van ilyen stressztényezőkkel: anyagi aggodalmakkal, munkája miatti félelmekkel, egészségével kapcsolatos félelmekkel, a világvégétől való félelemkel, amelyet a média táplál, vagy hamis példaképek okozta testi kisebbségi komplexusok: a test állapota. az éberség állandósul.

Az impotencia pszichológiai okai például akkor derülnek ki, ha egy férfinak e probléma miatt felírnak szexuális fokozókat, de végül nem veszi be azokat, és így is képes újra erekciót elérni. Csak az a bizonyosság, hogy szükség esetén használhatja a gyógyszert, az erekciós zavarokat megszüntetheti.


A test és a psziché kölcsönhatása

Fiziológiai szempontból a (tartós) stressz olyan hírvivő anyagok felszabadulásához vezet, amelyek megakadályozzák az erekciót. Evolúciós szempontból ennek van értelme: amint veszélyt érzékel, a szervezet harc vagy repülés üzemmódba kapcsol. A meneküléshez csak az izomzat a fontos, így optimálisan el van látva vérrel - amit más szervekből vonnak ki. A folyamat ösztönösen megy végbe, és az agy magasabb, fejlettségileg fiatalabb részei is kikapcsolnak. Az ember egy automatizált programot követ, ami például tömegpánik esetén a jól ismert, irracionális viselkedéshez vezet. A pénisz , amelyet végső soron csak szaporodásra szántak, ebben a mentális állapotban minimális méretre zsugorodik.


Mentális impotencia kezelése

Az a tény, hogy az erekciós zavarnak nemcsak a fizikai, hanem a szociális szférában is vannak negatív hatásai. A párkapcsolat megszakadhat vele. A veszély tehát nem elsősorban a szexuális kudarcban rejlik, hanem a kommunikációs kudarcban: a csend tönkreteszi a partnerek közötti bizalmat, a tabu azt jelenti, hogy egy problémát nem lehet kezelni. Tehát a szexterápia segíthet. A partner bevonása előnyös lehet (párterápia). Mert: Ha a partner erotikus vonzereje jelentősen csökken egy tartós kapcsolatban, és a férfi más szexuális partnerekkel vagy önkielégítéssel erekciót tud elérni, akkor nem impotenciától szenved, hanem párkapcsolati problémától.

A weboldalon található szövegeket automatikusan lefordították német nyelvről. Az eredeti szöveg a következő címen található: www.penimaster.de/Penis/impotenz-erektile-dysfunktion.html